wulfy wrote:Kombinacijom teksta iz prve i druge teme vidjećeš koje su prednosti V4 konfiguracije (i mane)
Da izvadim sukus - samo mana:
"njihova konstrukcija je dosta skuplja, kako zbog toga što imaju dvije glave motora, pa samim tim i dva razvoda, tako i zbog masivnije izrade (doduše kraće) radilice i robusnijeg bloka motora. Zbog toga su dosta skuplji od linijskih motora i imaju veću potrošnju goriva i na kraju slijedi i skuplje održavanje."
Kada bolje pogledam,
SVA svojstva bitna običnom, turističkom, normalnom motociklu su ovdje sa minus-predznakom. Koliko je 4,5 cm uži agregat (koliko je V4 nove Honde VFR uži od rednog Hondinog četverocilindrika) bitan i važan faktor jednom turističkom korisniku kakvi smo svi mi ovdje, ne bih o tome, jedino ću reći da sam uvjeren da ta širina agregata apsolutno nikome od nas nije bitna stavka. Osim onih wannabe-Rossija, no ti i takovi ionako ne voze V4 motore, osima ko su se već "pomogli" za Apriliu...
No meni kao amaterskom korisniku turističko-rekreativne zanimacije (a pretpostavljam sa nas je ovdje 99,9% takovih), bitne su neke druge stvari, na što se temeljno i svodi trošak posjedovanja i vožnje motocikla u našim uvjetima korištenja.
Kao prvo, tu je trošak kupnje, jer su motocikli sa V4 agregatima skuplji u startu. Zatim, tu je i vrlo važan trošak održavanja, koji je kod V4 motora veći. Tu je i potrošnja, koja je veća nego kod rednog motora. Tu je i veća masa, koja isto doprinosi nestabilnosti i napornijem posluživanju motocikla u manevrima na mjestu.
Kada to zbrojim, dolazim da su plusevi izraženi samo u stavkama koje meni, kao amateru i običnom turističkom vozaču, nisu nimalo bitne, no nedostaci su itekako bitni!!
To je primarno mizerno uži agregat, kao i nešto manja ukupna veličina, no to me sve uopće ne smeta. Onaj tko je projektirao motocikl je sve to vrlo dobro i lijepo upakirao, te uzeo u obzir i sve te stvari sa kojima mi ne trebamo zamarati naše lijepe pametne glavice. Drugim riječima, živo me zabole jer veličina mojeg pogonskog agregata 3-4-5 cm veća ili manja, uža ili šira, viša ili niža… to su meni nevažne gluposti. Ne znam ni koliki je dimenzijama redni agregat mojeg K1200 – i mislim da se i neću nikada zamarati sa takvim glupostima, ići skidati oklope i onda mjeriti koliki je promjer, visina ili širina agregata.... U cjelini, moj motocikl je vrhunski udoban i meni nimalo prevelik, znači da mi je svejedno koliki je dimenzijama sam motor i koliko kila „žive vage“ ima - da li je prostor unutar oklopa prepun, ili ima mjesta za još dva ilegalca unutra - i to mi je svejedno dok ide tako kako ide.... Možda Valentinu Rossiju nisu nevažni svi ti nabrojani parametri "prednosti", no meni svakako jesu nevažne sve te wannabe-prednosti.
Također,
čvrstoća i za običan redni motor nije upitna, i taj problem su inženjeri riješili, i mislim da se ne trebamo brinuti oko toga. Jedina prednost koje se još mogu sjetiti je malo veći okretni moment – no
i to je vrlo upitno koliko mi je taj dio stvarno i uporabno bitan. Dapače, treba napraviti razliku - jer oni motocikli koji su poznati po okretnom momentu su chopperi i customi – a oni redom imaju velike kubikaže i samo dva cilindra u V-konfiguraciji, nisam baš vidio choppere sa V4 motorom. Znači, V4 se fura na famu od V2, iako je razlika među njima, i to u svakom pogledu, ogromna - od namjene pa nadalje...
Zaključujem da su V4 pogonski agregati više izraz tehnološkog napretka same tvrtke koja ih radi, i to istog napretka kojeg prodaju širokim masama na svojim strojevima za utrke u natjecanjima svjetske klase,
i da isti služe za prodaju onima koji se misle i zanose kako kupnjom takovog agregata dobivaju i sve ono čemu se dive – no to nema veze sa istinom.
Praktičnih koristi V4 agregata u amaterskoj i turističkoj upotrebi za cestovnu svakodnevnu upotrebu, u koju svi mi spadamo, ja ne vidim, kao što ne vidim potrebu da se zbog toga V4 agregat od 800 ccm plaća istu količinu novca kao i redni od 1300 ccm (npr. VFR 800 ABS ima istu cijenu kao i Hayabusa 1300). Drugim riječima – ne želim plaćati nečiji hir i financirati razvoj nečijih specifičnih potreba – a da ja od toga, osim hvalisanja na šansku – od toga nemam ništa.