Page 3 of 7

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 20 Oct 2010 20:16
by Sledgehammer
Ako bude kao na onoj slici sa bokova od Wulfyja, bit će to jako, ali jako atraktivan motocikl...

Iako mi je i dalje nejasno to forsiranje V4 motora... još nisam dokučio njegove "prednosti". 8-) 8-) 8-)

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 20 Oct 2010 21:26
by velimlje
Sledgehammer wrote:Ako bude kao na onoj slici sa bokova od Wulfyja, bit će to jako, ali jako atraktivan motocikl...

Iako mi je i dalje nejasno to forsiranje V4 motora... još nisam dokučio njegove "prednosti". 8-) 8-) 8-)
Pa jeste , obe slike su ''procurele'' direktno od Honde

A prednosti V4 ?

Uzak agregat , uzi od linijskog 4

Veci obrtni moment nego isti linijski 4

Bar ja tako to razumem ....

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 21 Oct 2010 00:08
by bokibd
Ali ako bude imao rupu u obrtnom momentu kod nizih obrtaja kao sto ima VFR 1200... :think:

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 21 Oct 2010 00:26
by NikGold
VIVA VERO VARADERO , a ovi autobus jel grdski il prigradski :mrgreen:

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 21 Oct 2010 11:08
by wulfy
Sledgehammer wrote:Ako bude kao na onoj slici sa bokova od Wulfyja, bit će to jako, ali jako atraktivan motocikl...

Iako mi je i dalje nejasno to forsiranje V4 motora... još nisam dokučio njegove "prednosti". 8-) 8-) 8-)
Ukratko o broju cilindara http://www.nolimitbikers.com/forum/view ... =18&t=2270" onclick="window.open(this.href);return false;

i onda o koncepciji http://www.nolimitbikers.com/forum/view ... =18&t=2311" onclick="window.open(this.href);return false;

Kombinacijom teksta iz prve i druge teme vidjećeš koje su prednosti V4 konfiguracije (i mane)

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 21 Oct 2010 16:41
by Sledgehammer
wulfy wrote:Kombinacijom teksta iz prve i druge teme vidjećeš koje su prednosti V4 konfiguracije (i mane)
Da izvadim sukus - samo mana:

"njihova konstrukcija je dosta skuplja, kako zbog toga što imaju dvije glave motora, pa samim tim i dva razvoda, tako i zbog masivnije izrade (doduše kraće) radilice i robusnijeg bloka motora. Zbog toga su dosta skuplji od linijskih motora i imaju veću potrošnju goriva i na kraju slijedi i skuplje održavanje."

Kada bolje pogledam, SVA svojstva bitna običnom, turističkom, normalnom motociklu su ovdje sa minus-predznakom. Koliko je 4,5 cm uži agregat (koliko je V4 nove Honde VFR uži od rednog Hondinog četverocilindrika) bitan i važan faktor jednom turističkom korisniku kakvi smo svi mi ovdje, ne bih o tome, jedino ću reći da sam uvjeren da ta širina agregata apsolutno nikome od nas nije bitna stavka. Osim onih wannabe-Rossija, no ti i takovi ionako ne voze V4 motore, osima ko su se već "pomogli" za Apriliu...

No meni kao amaterskom korisniku turističko-rekreativne zanimacije (a pretpostavljam sa nas je ovdje 99,9% takovih), bitne su neke druge stvari, na što se temeljno i svodi trošak posjedovanja i vožnje motocikla u našim uvjetima korištenja.

Kao prvo, tu je trošak kupnje, jer su motocikli sa V4 agregatima skuplji u startu. Zatim, tu je i vrlo važan trošak održavanja, koji je kod V4 motora veći. Tu je i potrošnja, koja je veća nego kod rednog motora. Tu je i veća masa, koja isto doprinosi nestabilnosti i napornijem posluživanju motocikla u manevrima na mjestu.

Kada to zbrojim, dolazim da su plusevi izraženi samo u stavkama koje meni, kao amateru i običnom turističkom vozaču, nisu nimalo bitne, no nedostaci su itekako bitni!!

To je primarno mizerno uži agregat, kao i nešto manja ukupna veličina, no to me sve uopće ne smeta. Onaj tko je projektirao motocikl je sve to vrlo dobro i lijepo upakirao, te uzeo u obzir i sve te stvari sa kojima mi ne trebamo zamarati naše lijepe pametne glavice. Drugim riječima, živo me zabole jer veličina mojeg pogonskog agregata 3-4-5 cm veća ili manja, uža ili šira, viša ili niža… to su meni nevažne gluposti. Ne znam ni koliki je dimenzijama redni agregat mojeg K1200 – i mislim da se i neću nikada zamarati sa takvim glupostima, ići skidati oklope i onda mjeriti koliki je promjer, visina ili širina agregata.... U cjelini, moj motocikl je vrhunski udoban i meni nimalo prevelik, znači da mi je svejedno koliki je dimenzijama sam motor i koliko kila „žive vage“ ima - da li je prostor unutar oklopa prepun, ili ima mjesta za još dva ilegalca unutra - i to mi je svejedno dok ide tako kako ide.... Možda Valentinu Rossiju nisu nevažni svi ti nabrojani parametri "prednosti", no meni svakako jesu nevažne sve te wannabe-prednosti.

Također, čvrstoća i za običan redni motor nije upitna, i taj problem su inženjeri riješili, i mislim da se ne trebamo brinuti oko toga. Jedina prednost koje se još mogu sjetiti je malo veći okretni moment – no i to je vrlo upitno koliko mi je taj dio stvarno i uporabno bitan. Dapače, treba napraviti razliku - jer oni motocikli koji su poznati po okretnom momentu su chopperi i customi – a oni redom imaju velike kubikaže i samo dva cilindra u V-konfiguraciji, nisam baš vidio choppere sa V4 motorom. Znači, V4 se fura na famu od V2, iako je razlika među njima, i to u svakom pogledu, ogromna - od namjene pa nadalje...

Zaključujem da su V4 pogonski agregati više izraz tehnološkog napretka same tvrtke koja ih radi, i to istog napretka kojeg prodaju širokim masama na svojim strojevima za utrke u natjecanjima svjetske klase, i da isti služe za prodaju onima koji se misle i zanose kako kupnjom takovog agregata dobivaju i sve ono čemu se dive – no to nema veze sa istinom.

Praktičnih koristi V4 agregata u amaterskoj i turističkoj upotrebi za cestovnu svakodnevnu upotrebu, u koju svi mi spadamo, ja ne vidim, kao što ne vidim potrebu da se zbog toga V4 agregat od 800 ccm plaća istu količinu novca kao i redni od 1300 ccm (npr. VFR 800 ABS ima istu cijenu kao i Hayabusa 1300). Drugim riječima – ne želim plaćati nečiji hir i financirati razvoj nečijih specifičnih potreba – a da ja od toga, osim hvalisanja na šansku – od toga nemam ništa.

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 28 Oct 2010 11:06
by wulfy
Kako iz Honde tvrde, voznost i zadovoljstvo će biti na nivou sportskog nakeda sa izgledom i pozicijom sjedenja kao na adventure motociklima. Sa niskim težištem i visokim ručkama uspjela se dobiti ova kombinacija. Tako kažu iz Honde. Što se izgleda tiče prestavljena je još jedna skica gdje se bolje vidi budući motocikl. Da, izgleda da će oznaka novog motocikla biti VFR 800 X. V4 manje kubikaže je, izgleda, izvjesan.

Image

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 28 Oct 2010 11:46
by DrMracni
Versys 2

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 28 Oct 2010 12:03
by wulfy
Sledgehammer wrote:
wulfy wrote:Kombinacijom teksta iz prve i druge teme vidjećeš koje su prednosti V4 konfiguracije (i mane)
Da izvadim sukus - samo mana:

"njihova konstrukcija je dosta skuplja, kako zbog toga što imaju dvije glave motora, pa samim tim i dva razvoda, tako i zbog masivnije izrade (doduše kraće) radilice i robusnijeg bloka motora. Zbog toga su dosta skuplji od linijskih motora i imaju veću potrošnju goriva i na kraju slijedi i skuplje održavanje."

Kada bolje pogledam, SVA svojstva bitna običnom, turističkom, normalnom motociklu su ovdje sa minus-predznakom. Koliko je 4,5 cm uži agregat (koliko je V4 nove Honde VFR uži od rednog Hondinog četverocilindrika) bitan i važan faktor jednom turističkom korisniku kakvi smo svi mi ovdje, ne bih o tome, jedino ću reći da sam uvjeren da ta širina agregata apsolutno nikome od nas nije bitna stavka. Osim onih wannabe-Rossija, no ti i takovi ionako ne voze V4 motore, osima ko su se već "pomogli" za Apriliu...

No meni kao amaterskom korisniku turističko-rekreativne zanimacije (a pretpostavljam sa nas je ovdje 99,9% takovih), bitne su neke druge stvari, na što se temeljno i svodi trošak posjedovanja i vožnje motocikla u našim uvjetima korištenja.

Kao prvo, tu je trošak kupnje, jer su motocikli sa V4 agregatima skuplji u startu. Zatim, tu je i vrlo važan trošak održavanja, koji je kod V4 motora veći. Tu je i potrošnja, koja je veća nego kod rednog motora. Tu je i veća masa, koja isto doprinosi nestabilnosti i napornijem posluživanju motocikla u manevrima na mjestu.

Kada to zbrojim, dolazim da su plusevi izraženi samo u stavkama koje meni, kao amateru i običnom turističkom vozaču, nisu nimalo bitne, no nedostaci su itekako bitni!!

To je primarno mizerno uži agregat, kao i nešto manja ukupna veličina, no to me sve uopće ne smeta. Onaj tko je projektirao motocikl je sve to vrlo dobro i lijepo upakirao, te uzeo u obzir i sve te stvari sa kojima mi ne trebamo zamarati naše lijepe pametne glavice. Drugim riječima, živo me zabole jer veličina mojeg pogonskog agregata 3-4-5 cm veća ili manja, uža ili šira, viša ili niža… to su meni nevažne gluposti. Ne znam ni koliki je dimenzijama redni agregat mojeg K1200 – i mislim da se i neću nikada zamarati sa takvim glupostima, ići skidati oklope i onda mjeriti koliki je promjer, visina ili širina agregata.... U cjelini, moj motocikl je vrhunski udoban i meni nimalo prevelik, znači da mi je svejedno koliki je dimenzijama sam motor i koliko kila „žive vage“ ima - da li je prostor unutar oklopa prepun, ili ima mjesta za još dva ilegalca unutra - i to mi je svejedno dok ide tako kako ide.... Možda Valentinu Rossiju nisu nevažni svi ti nabrojani parametri "prednosti", no meni svakako jesu nevažne sve te wannabe-prednosti.

Također, čvrstoća i za običan redni motor nije upitna, i taj problem su inženjeri riješili, i mislim da se ne trebamo brinuti oko toga. Jedina prednost koje se još mogu sjetiti je malo veći okretni moment – no i to je vrlo upitno koliko mi je taj dio stvarno i uporabno bitan. Dapače, treba napraviti razliku - jer oni motocikli koji su poznati po okretnom momentu su chopperi i customi – a oni redom imaju velike kubikaže i samo dva cilindra u V-konfiguraciji, nisam baš vidio choppere sa V4 motorom. Znači, V4 se fura na famu od V2, iako je razlika među njima, i to u svakom pogledu, ogromna - od namjene pa nadalje...

Zaključujem da su V4 pogonski agregati više izraz tehnološkog napretka same tvrtke koja ih radi, i to istog napretka kojeg prodaju širokim masama na svojim strojevima za utrke u natjecanjima svjetske klase, i da isti služe za prodaju onima koji se misle i zanose kako kupnjom takovog agregata dobivaju i sve ono čemu se dive – no to nema veze sa istinom.

Praktičnih koristi V4 agregata u amaterskoj i turističkoj upotrebi za cestovnu svakodnevnu upotrebu, u koju svi mi spadamo, ja ne vidim, kao što ne vidim potrebu da se zbog toga V4 agregat od 800 ccm plaća istu količinu novca kao i redni od 1300 ccm (npr. VFR 800 ABS ima istu cijenu kao i Hayabusa 1300). Drugim riječima – ne želim plaćati nečiji hir i financirati razvoj nečijih specifičnih potreba – a da ja od toga, osim hvalisanja na šansku – od toga nemam ništa.
Glavna prednost V konfiguracije i zbog čega se ,,zaboravljaju'' mane je razvoj obrtnog momenta. Nije veći, ali je iskoristiviji jer je kriva obrtnog momenta bez velikih varijacija i ranije kreće da ,,se puni''. Redni motor može to ,,ispratiti'' nekim turbo punjačem slabog pritiska.

Re: Honda Varadero 1200

Posted: 28 Oct 2010 12:05
by wulfy
DrMracni wrote:Versys 2

Da, a sada će i novi V-Strom imati 750-800 ccm ;)